Kış Aylarında Kapadokya’yı Ziyaret Etmenizi Sağlayacak 10 Bilgi

Milyonlarca yıl süren bir etkileşim sonucunda oluşan dünyanın en ilginç yeryüzü şekillerine sahip Kapadokya, her yıl ve hatta her mevsimde milyonlarca insan tarafından ziyaret ediliyor. Muhteşem yeraltı şehirleri, doğal ve tarihi güzellikler, peri bacaları, inanç merkezleri, ilginç yeryüzü şekilleri ve daha niceleri, Kapadokya’yı ziyaret etmek için sayılabilecek nedenlerden yalnızca birkaçı! Üstelik bu özel bölge, ülkemizin kış aylarında bambaşka bir atmosfere bürünen lokasyonları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Peki, kış aylarında neden mi Kapadokya? İşte dünyanın başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniz manzaralara tanıklık eden Kapadokya’yı ziyaret etmenizi sağlayacak o bilgiler!

 

  1. Benzersiz yeryüzü şekilleri: Peribacaları

Birçoğumuz vadi yamaçlarından inen sel sularının rüzgârın etkisiyle tüflerden oluşan toprağı aşındırması sonucunda “peribacası” olarak adlandırılan doğal bir oluşumun ortaya çıktığını okul yıllarında öğrenmişizdir. Ama inanın bu oluşumları yakından görmek ve o büyüleyici atmosfere tanıklık etmek bambaşka bir deneyim! Avanos, Uçhisar, Ürgüp arasında farklı şekilleriyle görebileceğiniz peribacaları, dünyada Amerika, Kanada, Çin ve Sırbistan gibi ülkelerde de bulunuyor. O kadar uzağa gitmek istemiyorsanız yanı başımızdaki bu cennet bölgeyi mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

 

  1. Bambaşka bir deneyim: Balon turu

Balon turu Kapadokya dendiğinde ilk akla gelen aktivite olsa gerek. Kapadokya’nın eşsiz doğası ve sahip olduğu ilginç yeryüzü şekilleri en güzel balon turu ile görülebilir. Üstelik balon turu, size uçmanın bambaşka bir yorumunu yaşatıyor. Bu nedenle özellikle kış aylarında beyaz bir cennete dönüşen Kapadokya’yı yalnızca balon turu yapmak için bile ziyaret edebilirsiniz!

 

  1. Bir Dünya Mirası: Göreme Açıkhava Müzesi

M.S. 8. yüzyıla kadar manastır yaşamına ev sahipliği yaptığı bilinen Göreme Açıkhava Müzesi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor. Vadi gibi bir alana kurulmuş kaya yerleşimlerinden oluşan bölgedeki tarihi evler, kiliseler, okullar, yemekhaneler son derece dikkat çekici. Bu yapıların yanı sıra bazı kiliselerin içinde oldukça özel ve tarihi duvar resimleri mevcut.

 

  1. Doğa sporlarının vazgeçilmezi: Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi dünyanın en büyük kanyonlarından biri. Bu özel kanyon her yıl milyonlarca doğa sporu tutkununa benzersiz bir trekking ortamı sunuyor. Yürüyüş yaparken parkur boyunca oyma yapılar ve freskli kiliseler sizlere eşlik ediyor. Parkurun sonlarına doğru karşınıza çıkan Melendiz Çayı ise yemek molası için birebir!

 

  1. Gerçeküstü bir mimari: Yeraltı şehirleri

Kapadokya’yı mutlaka görmenizi sağlayacak bilgilerden bir diğeri de bölgedeki yeraltı şehirleri. Yerin altında derinlere doğru oyularak büyük toplulukların yaşamlarını sürdürebileceği şekilde yapılan şehirler, gizli geçitlerle birbirlerine bağlı. Bunun nedeni elbette saldırılara karşı güvenli bir ortama sahip olma isteği. Kapadokya’nın en bilinen yeraltı şehirleri ise Kaymaklı, Derinkuyu, Özkonak ve Mucur.

 

  1. Unutulmaz bir günbatımı: Kızılçukur Vadisi

Kapadokya’da günbatımını en iyi şekilde izleyebileceğiniz yer Kızılçukur Vadisi. Kızıl tüften meydana gelen kaya oluşumlarıya dolu vadi, gün ışığına göre kırmızı ve yeşilin tonları arasında renk değiştirerek bambaşka bir manzaraya bürünüyor.

 

  1. Keyifli bir konaklama deneyimi: Kaya otelleri

Kapadokya’yı kış aylarında tercih etmenizi sağlayacak en önemli nedenlerden birisi de “cave otel” konseptine sahip konaklama seçenekleri. Eski kaya yerleşimlerinin aslına uygun şekilde restore edilmesiyle oluşturulan kaya otellerde sizin muhteşem bir tatil deneyimi yaşamanız için gereken her şey düşünülmüş!

 

  1. Kapadokya’nın gurme tarafı: Ürgüp üzüm bağları

Kapadokya’nın coğrafi özellikleri ve volkanik etkileri sonucu oluşan tüflü toprak yapısı, bağcılık faaliyetlerinin gelişimine elverişli bir hale gelmesini sağlıyor. Bunun bir sonucu olarak da Ürgüp de başka hiçbir yerde tadamayacağınız kadar özel şaraplar bulunuyor. Üzüm konusunda son derece iddialı olan bu bölgede şarap tadımı yapmadan kesinlikle dönmemek gerek!

 

  1. Kış tatilinin en güzel hali!

Ülkemizde sayısız güzelliğe sahip şehir veya bölge mevcut ancak bu bölgeler için genelde ideal mevsimler bulunuyor. Kapadokya ise mevsimsiz tatilin tek adresi! Bu özel bölge her mevsim bir başka güzel olsa da özellikle kış aylarında bembeyaz bir manzaraya sahip oluyor.

 

  1. Hem ekonomik hem keyifli!

Kapadokya’ya ulaşım son derece basit. Üstelik bölgede her bütçeye uygun konaklama seçeneği bulunuyor. Kış tatili genel olarak masraflı bir şey olsa da eğer daha ekonomik bir tatil arayışı içerisindeyseniz Kapadokya tam size göre olabilir! Bu nedenle hemen şimdiden Kapadokya tatilinizi planlamaya başlayın deriz!

Yorum Yap