İstanbul’da Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken 6 Müze

İstanbul dediğimiz zaman tabii ki ilk aklımıza gelenlerden bir tanesi kültürel mirası. Çünkü üç imparatorluğa ev sahipliği yapan güzide şehrimiz, binlerce tarihi eseri bünyesinde barındırıyor. Bu tarihi doku İstanbul’un kültür ve sanat şehri olmasında büyük önem taşıyor. İstanbul’da bulunan müzeler barındırdıklarıyla tarih ve kültür açısından dünyanın önemli müzeleri arasında bulunuyor. İstanbul’da onlarca hatta yüzlerce müze mevcut, peki öncelikli olarak mutlaka görülmesi gerekenler hangileri? İşte İstanbul’da mutlaka ziyaret etmeniz gereken 6 müze.

 

Deniz Müzesi

Beşiktaş İskelesi’nin karşısında bulunan Deniz Müzesi’nde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı denizcilik ile ilgili eşyalar ve bilgiler yer alıyor. Tarihte ilk Deniz Müzesi Kasımpaşa’daydı. Fakat İkinci Dünya Savaşı’nda arşiv korunması için Konya’ya gönderildi. Daha sonrasında tekrardan Kasımpaşa’ya getirildi. 1949 yılında Dolmabahçe Camii’ne nakledildi. Ve son olarak 1960 yılında bugün gördüğümüz binasında hizmet vermeye başladı.

 

Rahmi Koç Müzesi

1994 yılında Hasköy’de hizmet vermeye başlayan Rahmi Koç Müzesi 3 ana bölümden oluşuyor. Bu bölümlerin isimleri ise Açıkhava Sergileme Alanı, Şirket-i Hayriye ve Tarihi Lengerhane. Müzede inanılmaz parçaları görmeniz mümkün. Eski bilgisayarlar, bilimsel icatlar, modeller, keşif küresi, trenler- denizaltıları gibi birçok değerli parça bunlardan bazıları.

 

Harbiye Askeri Müzesi

1841 yılında Kara Harp Okulu binası olarak yapılan bina şimdilerde Askeri Müze olarak hizmet veriyor. Müze, müze özelliğinin yanı sıra Mustafa Kemal Atatürk gibi birçok değerli komutanın burada eğitim görmesinden kaynaklı olarak büyük önem taşıyor. Müzede Atatürk’ün eğitim gördüğü sınıfı ayrı bir bölüm olarak görmek mümkün. Müzede 5 bin eser teşhir ediliyor fakat bünyesinde 55 bin eser barındırıyor. Burada İstanbul’un fethi sırasında Bizanslılar tarafından gerilen zincirin bir kısmını, Atatürk’ün madalyalarını, Türk ordusu ve yabancı devletlerin ordularınca kullanılmış silahları görmek mümkün.

 

Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Türk- İslam eserlerini bir araya getiren ilk müze unvanını taşıyan bu müze 1914 yılında Süleymaniye Medresesi’nde kurulmuştur. 1983 yılında İbrahim Sarayı’na taşınmıştır. Müzede metal ve seramik objeleri, toprak ve cam eserleri, el yazmalarını görmek mümkündür. Eserler dünyanın farklı köşelerinden getirilmiştir. Aynı zamanda burada dünyanın en zengin halı koleksiyonu da bulunmaktadır.

 

İstanbul Arkeoloji Müzesi

Osman Hamdi Bey tarafından 1891 yılında kurulan İstanbul Arkeoloji Müzesi dünyadaki diğer muadilleri ile yarışacak düzeyde. Tapınağa benzeyen bu yapı Sanayi-i Nefise’nin mimarlık bölümü kurucusu ve ilk hocası olarak bilinen Alexander Vallury tarafından yapılmıştır. Osmanlı’da tarihi eserlerin toplanması Fatih Sultan Mehmet zamanında başlamıştır. Toplanan eserler Aya İrini Kilisesi’ne konmuştur. Fakat burası yetersiz gelince Çinili Köşk’e taşınmıştır. Çinili Köşk de yetersiz gelmeye başlayınca günümüzde gördüğümüz bir inşa edilmiştir. Müze Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk olmak üzere üç kısımdan oluşmaktadır. Burada Kadeş Anlaşması ve Sümerce yazılmış tarihin ilk aşk şiiri gibi önemli eserleri görmek mümkündür.

 

Topkapı Sarayı

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesi ve eski sarayın saray halkını taşıyamaması üzerine inşa edilen Topkapı Sarayı 1460- 1478 tarihleri arasında tamamlanmıştır. Saray 700.00 m2 alan üzerine konuşlanmıştır. 400 yıl boyunca Osmanlı hanedanlığına ev sahipliği yapmıştır. 1924 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından müzeye çevrilmiştir. Sarayda Hz. Muhammed’in hırka-i şerifi, sakal-ı şerif ve Hz. Musa’nın Kızıl Denizi yardığı asası gibi pek çok değerli emanet bulunmaktadır.

 

 

Yorum Yap