İstanbul Gezi Rehberi… Tarihi Yarımada’dan Boğaz Turuna İstanbul’da Bir Günde Yapılacaklar

İstanbul yemeyi, gezmeyi ve görmeyi sevenler için adeta bir biçilmiş kaftan. Çünkü İstanbul’da yapılacakların gerçek anlamda sonu yok. Örneğin bir yere gitmek için yola çıkmışken birçok yere uğrayabilirsiniz. Ya da yemek yemek için yola çıkmışken mekâna gidene kadar karnınızı doyurabilirsiniz. Çünkü İstanbul sürprizlerle dolu bir şehirdir. İnsana her zaman daha fazlasını verir. İşte İstanbul’da yapılabilecek ve içinde sürprizleri de barındıran aktiviteler.

 

Galata Kulesi’nden İstanbul’a bakış

528 yılında inşa edilen ve şehrin önemli sembollerinden bir tanesi olan Galata Kulesi’nden Haliç ve İstanbul Boğazı’nı panoramik olarak izlemeyi unutmayın. UNESCO’nun 2013’te Dünya Mirası Geçici Listesi’ne aldığı bu yerden İstanbul’a baktıktan sonra aklınızda hiç unutamayacağınız bir İstanbul fotoğrafı kalacak.

 

Eminönü’nde balık keyfi

İstanbul’da birçok noktada balık ekmek yemek mümkün. Fakat şüphesiz balık ekmeğin en lezzetli olduğu yerlerden bir tanesi Eminönü. İster Galata Köprüsü’nün altında ister iskelenin orada yiyin. Balık ekmeğinizi bitirdikten sonra bardak turşu almayı da unutmayın!

 

Tarihi Yarımada turu

Eğer biraz olsun tarihe meraklıysanız Tarihi Yarımada’ya uğramayı unutmayın. Aslında burada bulunan tarihi eserlerin hepsi ”İstanbul’da mutlaka gezilmesi gerekenler” arasında. Tarihi Yarımada’da görecekleriniz arasında; Kapalı Çarşı, Sultan Ahmet Camii, Topkapı Sarayı, Şehzade Camii, Süleymaniye Camii, Beyazıt Meydanı, Yerebatan Sarnıcı, Binbirdirek Sarnıcı, Şerefiye Sarnıcı, Alman Çeşmesi ve dahası bulunuyor.

 

Gülhane Parkı’nda demli bir çay!

Eski zamanlarda ”Topkapı Sarayı”nın ‘Has Bahçe’lerinden bir tanesi olan Gülhane Parkı’nda laleler, ulu ağaçlar ve çeşitli çiçekler yer alıyor. Eğer Tarihi Yarımada’da gezecekseniz ve ağaçların gölgesinde kısa bir mola vermek istiyorsanız Gülhane Parkı’na mutlaka uğrayın.

 

Kız Kulesi gezisi

Antik dönemde, Roma’da ve Osmanlı’da önemli bir yapı olan Kız Kulesi defalarca yeniden yapılmış ve farklı amaçlarla kullanılmıştır. İstanbul’un eşsiz güzelliklerinden bir tanesi olan bu yapı Boğaz’ın girişindeki kayalık üzerine kuruludur. Birçok efsaneye de ev sahipliği yapmıştır. Eğer enfes bir boğaz manzarası görmek istiyorsanız Kız Kulesi’ne gitmeyi unutmayın.

 

Boğaz turu

İstanbul’dan Boğaz’a bakmak kadar güzel olan bir diğer aktivite de Boğaz’dan İstanbul’a bakmaktır. Ortalama iki saat süren bu turda İstanbul’un siluetini süsleyen önemli yapıların en güzel hallerine tanıklık edebilirsiniz. Mis gibi deniz havası da cabası!

 

Prens Adaları gezisi

İstanbul’a gelip de Prens Adaları’na gitmemek olur mu? Hepsini bir günde gezmek biraz zor ama belirleyeceğiniz bir adanın keyfini muhteşem bir şekilde çıkartabilirsiniz. Bizim size önerimiz Heybeliada ve Büyükada. Büyükada en çok ziyaret edilen ada, daha sakin bir yer isterseniz Heybeliada’yı tercih edebilirsiniz. Burada doğa içinde muhteşem yürüyüşler yapabilir, bisiklete binebilir, birbirinden güzel evler ve tarihi eserler görebilir, muhteşem tatlar tadabilirsiniz.

 

Bisiklet keyfi

İstanbul’da sahilin tadını çıkarmanın bir başka yolu ise bisiklete binmektir. Ve İstanbul’da bunun için muhteşem sahil hatları bulunmaktadır. Bu noktalardan oldukça uygun fiyatlara bisiklet kiralanabilir. Keyfini çıkartacağınız hatlar arasında Caddebostan- Kartal, Ortaköy- Bebek, Kocamustafapaşa- Samatya, Fenerbahçe- Maltepe, Ortaköy- Yeniköy gibi hatlar bulunmaktadır.

 

Atatürk Arboretumu gezisi

İstanbul’un huzur veren gizli bahçelerinden bir tanesi olan Atatürk Arboretumu, doğayla baş başa kalmak isteyenler için muhteşem bir seçenek. İstanbul Sarıyer’de Kemerburgaz- Bahçeköy hattı üzerinde yer alan Atatürk Arboretumu’nda 2.000 bitki çeşidi bulunuyor. Bu da yeşil her tonunu deneyimleyebileceğiniz ve tertemiz havayı içinize çekebileceğiniz anlamını taşıyor.

 

Beyoğlu’nun pasajları

Eğer alışveriş meraklısıysanız ve tezgâh karıştırmayı seviyorsanız Beyoğlu’nun pasajlarını gezmeyi unutmayın. Burada birçok ünlü markanın ihraç fazlası ürünlerini uygun fiyata bulmanız mümkün. Bu pasajların en bilinenleri ise Beyoğlu ve Terkos Pasajı.

 

Haliç’e Pierre Loti Tepesi’nden bakış

18. yüzyıldan itibaren halkın uğrak noktalarından bir tanesi olan Pierre Loti Tepesi’nden Haliç’e bakmayı unutmayın. Fransız Yazar Pierre Loti’nin adını taşıyan kahveye ulaşın ve manzaraya bakarak kahvenizi yudumlayın. Çünkü Pierre Loti de ”Rabia Kadın Kahvesi” olarak bilinen bu kahveye gelip manzaraya karşı ”Aziyade” romanını yazıyordu.

 

Kuzguncuk huzuru

Eğer İstanbul’da muhteşem huzurlu bir havaya, birbirinden güzel evlere ve muhteşem insanlara ev sahipliği yapan bir semt arıyorsanız mutlaka Kuzguncuk’a uğrayın. Tarihi evlerin arasında gezin, fotoğraflar çekin ve yorulduğunuzda bölgenin keyifli kafelerinden bir tanesinde çayınızı için.

 

Kanlıca yoğurdu keyfi

İstanbul’a gelip de Kanlıca yoğurdu yememek olur mu? Kanlıca’ya gittiğinizde sahilde bulunan herhangi bir yoğurtçuya oturun. Ve pudra şekerli yoğurdunuzu afiyetle yiyin! Unutmadan ballı, dondurmalı ve reçelli versiyonları olduğunu da söyleyelim!

 

Ortaköy’de kumpir keyfi

Ortaköy’den Boğaz’ı izlemek şüphesiz muhteşem bir aktivite. Eğer Ortaköy’den Boğaz’ı izlemek gibi bir fikriniz varsa ve biraz da karnınız açıktıysa hiç tasalanmayın! Çünkü Ortaköy’e adımınızı atar atmaz kumpirciler size kendilerini belli edeceklerdir.

 

Feriköy Antika Pazarı

Eğer İstanbul’a geldiyseniz ve günlerden Pazar ise size muhteşem bir önerimiz var; antika meraklılarının buluşma noktası Feriköy Antika Pazarı. Binlerce antika ürünün yer aldığı bu yerde alacak bir şey bulamama gibi bir durumunuz kesinlikle olmuyor, çünkü seçenek oldukça fazla.

 

Sokak lezzetleri tadımı

İstanbul’da semtlerle bağdaşlaşan sokak lezzetleri tatmayı da unutmayın! Mesela Kanlıca’da yoğurt, Eminönü’nde balık, Ortaköy’de kumpir yenir dedik. Bunlara ek olarak börek- Sarıyer, çikolata- Beyoğlu, köfte- Sultanahmet, kahvaltı& midye- Beşiktaş, kokoreç- Kadıköy, kestane- İstiklal Caddesi, uykuluk- Sütlüce, kuru fasulye- Süleymaniye gibi semtlere özgü lezzetleri mutlaka deneyimleyin.

 

Yorum Yap