Balkan Mutfağından Sofralarımıza Gelen 7 Leziz Yemek

Avrupa’nın etnik ve kültürel açıdan en fazla ilgi gören bölgelerinden biri olan Balkanlar, aynı zamanda oldukça özel ve ilgi çekici bir mutfak kültürüne sahip. Üstelik Balkan mutfağının birçok leziz yemeği bizim mutfağımızın da vazgeçilmezi! Bu yazımızda Balkan mutfağından sofralarımıza gelen muhteşem tatlara yer vereceğiz. İşte bizim mutfağımıza ait olduğunu düşündüğünüz ama aslında Balkanlara ait olan o vazgeçilmez lezzetler!

 

  1. Burek (Börek)

Yufkanın beyaz peynir, kıyılmış et veya sebze ile doldurulması ile hazırlanan burek; yani börek eski Osmanlı mutfağında da günümüzde olduğu kadar yaygındı. İşte çok sevdiğimiz bu lezzetin anavatanı Balkan mutfağı! Leziz Balkan yoğurdu ile başka bir tada dönüşen burek, hem bizim hem de Balkan sofralarının vazgeçilmez lezzetlerinden sadece bir tanesi.

 

  1. Polneti Piperki (Dolma Biber)

Sofralarımızın en sevilen lezzetlerinden biri olan dolma biberin de anavatanı Balkan mutfağı. Pirinç, kıyma, sebze ile doldurulan dolmalık biberler, Balkan mutfağında tencerede değil fırında pişiriliyor. Bizler genelde tencerede pişirsek de bu muhteşem lezzet sofralarımızın en yaygın lezzetlerinden!

 

  1. Palachinke (Krep)

Balkan mutfağında palachinke olarak adlandırılan ve bizdeki krepin neredeyse aynısı olan bu lezzet yumurta, buğday unu, süt ve tuzdan akıcı bir hamur hazırlayıp kızartılarak hazırlanıyor. Ardından ise çikolata, reçel veya meyve ilavesi ile servis ediliyor.

 

  1. Tavche Gravche (Kuru Fasulye)

Sofralarımızın sevilen lezzeti kuru fasulye, Balkan mutfağında da son derece yaygın bir yemek. Ama elbette bazı farklılıklar söz konusu. Kuru fasulye Balkanlarda genelde tavada yapılıyor ve bizdekine göre daha kuru oluyor. Fasulyeler daha diri bırakılıyor ve minimum salça ile hazırlanıyor. Elbette onun da tadı en az bizdeki kadar güzel!

 

  1. Ajvar

Balkan mutfağından çıkan muhteşem sos, ülkemizde de son derece rağbet görüyor. Genelde patlıcan, kırmızıbiber ve sarımsak ile hazırlanan ajvar, aslen bir Yugoslav lezzeti. Günümüzde hem bizim sofralarımızda hem de Balkan sofralarında halen çok yapılan bu sos genelde sonbahar aylarında hazırlanıyor ve kış boyunca afiyetle tüketiliyor.

 

  1. Elbasan Tava

Balkan mutfağından sofralarımıza gelen vazgeçilmez tatlardan birisi de hiç şüphesiz Elbasan Tava’dır. Haşlanmış kuzu etinin yumurta, sarımsak ve yoğurtlu sosla fırına verilmesi ile hazırlanan Arnavut kökenli bu yemek, ismini Arnavutluk’un Elbasan şehrinden alıyor. Bu leziz yemeğin en güzel halinin kendi yerinde yapıldığı iddia ediliyor; sebebi ise bölgede yetişen hayvanların çok sağlıklı beslenmeleri ve etlerinin kekik kokması olarak gösteriliyor.

 

  1. Popara (Papara)

Ülkemizde papara olarak bilinen popara, Balkanların en basit ama lezzetli yemeklerinden birisi. Popara’nın hazırlanışı için yağda kızdırışmış toz biberin içine lokmalara ayrılmış ekmekler ve parçalanmış peynirler atılıyor. Kulağa bir hayli garip gelse de lezzeti tartışmasız.

Yorum Yap